Кожна доріжка в саду повинна виглядати, немов справжня нитка Аріадни, яка з’єднує окремі місця на території. Без таких елементів неможливо надати загальному вигляду внутрішнього двору відчуття завершеності, а також складно переміщатися по ділянці. Залежно від призначення, доріжки можуть створюватися з різних матеріалів і за індивідуальними технологіями. Бути рівними або багатоступінчатими.
Проектування і реалізація мережі доріжок на дачі – складний і трудомісткий процес. Тому довіряти таку роботу слід тільки професіоналам. Якщо виникла необхідність замовити будівництво доріжок у дворі приватного будинку, рекомендуємо звернутися в студію ландшафтного дизайну «Втілена мрія». Наша команда реалізує унікальний проект відповідно до вимог клієнта і встановлених термінів.
Доріжка в ландшафтному дизайні
Складно уявити заміську ділянку без штучних стежок. Кожна доріжка може задавати напрямок до найкрасивіших зон на території, і, тим самим, викликати підвищений інтерес до майбутнього об’єкту. Така споруда нерідко виступає окремою прикрасою і служить доповненням до основних елементів на маєтку.
Доріжки необов’язково повинні бути однотонними. Наприклад, з плитки можна викласти оригінальний візерунок або малюнок, який зробить вигляд заміської ділянки неповторним. Дачні доріжки служать невід’ємною деталлю в оформленні зовнішнього вигляду місцевості. Крім того, за допомогою мощення таких стежок можна візуально розширити простір, що актуально для невеликої площі.
Основні різновиди
Доріжки діляться на два типи: декоративні і утилітарні. Як правило, на кожній території присутні обидва види цих споруд і щільно взаємодіють між собою.
Утилітарна доріжка – це під’їзна колія для автотранспорту, стежка до житлових і господарських об’єктів. У зв’язку з постійною і підвищеним навантаженням, вона укладається з бетону, цегли або плитки. Її ширина залежить від місця розташування і потреб власника заміського будинку.
Декоративні доріжки виступають в ролі прикраси території. Прокладаються для пішого переміщення до віддалених зон відпочинку. Матеріалом для будівництва, крім бетону, може служити бут, щебінь або галька. Також красиво виглядають варіанти з пісковика. Ширина стежок даного типу коливається від 0,5 до 1 метра.
Доріжка за призначенням
За призначенням доріжки бувають трьох основних типів:
• Головна – основний сполучний елемент, ширина якого становить не менше 1,5-2 метрів. Це необхідно для комфортного переміщення групи з двох осіб. Від головної стежки відходять відгалуження в поглиблені зони місцевості. Матеріал для мощення утилітарної доріжки повинен мати підвищену міцність. У цьому випадку стане у пригоді «настил» з пісковика або граніту. А найбільш актуальними наразі є головні садові доріжки з бетону.
• Другорядна – відгалуження від головної стежки в різні боки. Має ширину до 1 метра, прокладається до віддалених об’єктів, наприклад, зони відпочинку або фонтану. Пристрій другорядних доріжок на дачі повинен бути складним. Інакше візуально вони будуть конфліктувати з головними. Плоский бут, викладений один від одного на відстані мінімум 5 см, стане відмінним матеріалом для таких доріжок.
• З’єднувальна – схожа з другорядною, але має ряд відмінностей. Являє собою вузьку стежку шириною не більше 50-70 см і призначена для однієї людини. Поєднує другорядні відгалуження. Покрокова доріжка з річкового каменю виглядає особливо красиво. Не менш актуальні сипучі матеріали, наприклад, галька, щебінь або гравій.
Всі доріжки у дворі формують єдину дорожньо-транспортну мережу. Дозволяють із зручністю і комфортом діставатися до значущих об’єктів, місць відпочинку і штучних водойм. Бажано, щоб всі цегляні і бетонні доріжки перетиналися в одній ключовій точці на території.
Особливості конструкції і укладання
Доріжки на дачі повинна прокладатися з урахуванням ряду критеріїв. Важливо оцінити тип і структуру ґрунту, а також ступінь сезонних переміщень ґрунту. Визначити наявність і рівень ґрунтових вод. Врахувати передбачуваний тиск на мощення – чи буде доріжка використовуватися в певний сезон або круглий рік.
Ще одна обов’язкова умова – наявність невеликого ухилу, так зване, водовідведення. Завдяки невеликому нахилу навіть доріжка з річкового каменю забезпечить стікання води від опадів у дренажний шар. Існує два види ухилу – односторонній і двосторонній. У першому випадку вода буде стікати в одну певну сторону, а в другому – відразу в двох напрямках.
Тип основи
Укладання дренажу – один з найважливіших моментів при будівництві такого об’єкта. Без нього частини стежки з великою ймовірністю будуть просідати в землю з часом, а невеликі елементи просто змиються дощовою водою. Перед укладанням дренажу необхідно зробити поглиблення в ґрунті, яке відповідає розмірам і площі майбутньої пішохідної смуги.
Тип основи вибирається залежно від призначення дачної доріжки. Для сполучних стежок, які використовуються, в основному, тільки в літній час, буде досить дренажу з піску. Для головних і другорядних стає необхідним гравійно-піщаний тип основи, так як вони піддаються постійному навантаженню. Широкі садові доріжки з бетону і майданчики, призначені для стоянки автомобілів, необхідно посилити металевою арматурою.
Тип мощення
По виду покриття таке полотно можна розділити на три групи:
• Жорстке – монолітний бетон, бут, тротуарна плитка тощо.
• М’яке – щебінь, гравій, галька, дрібна кам’яна крихта.
• Комбіноване – складаються з суміші жорсткого і м’якого. Наприклад, коли навколо доріжки з граніту покладений дрібний гравій.
Така різноманітність дозволяє реалізувати будь-який дизайн оформлення відповідно до загального стилю ділянки.
Тип рельєфу
Доріжки повинні бути не тільки красивими і оригінальними, а й безпечними в експлуатації. Тому під час проектування важливо враховувати тип рельєфу місцевості. Продуманий підхід забезпечить довговічність дорожньо-транспортної мережі та зручність її експлуатації.
Розрізняють два основних типи рельєфу – рівний і багатоступінчастий (з перепадом висоти). У першому випадку доріжка і її відгалуження можуть розміщуватися в будь-якому вигляді. Рівна поверхня забезпечить стійкість кожного елемента.
Рельєф з перепадом висот вимагає більш творчого підходу. Доріжки на пологому схилі виконуються в зигзагоподібній формі. Складаються з декількох довгастих ступенів з плавними переходами. На крутих схилах знадобиться встановити підпірні стінки і поручні. Провести додаткове зміцнення країв.
Якою має бути ідеальна садова доріжка
Спершу може здатися, що штучна стежка має лише функціональне призначення. Насправді декоративні доріжки в саду справляють істотний вплив на загальний вигляд ділянки. Тому при їх проектуванні важливо дотримуватися обраного дизайну території.
Форма і колір доріжки біля входу повинні поєднуватися з обробкою будинку. Стежки в саду – комбінувати з квітниками, клумбами і іншою рослинністю. Для додання симетрії можна висадити декоративні дерева або живий паркан вздовж доріжки. Не менш красиво виглядатимуть візерунки з матеріалу різних відтінків.
Необов’язково дотримуватися стандартних рішень. Сяючі доріжки – унікальний спосіб оформлення заміської території. Це не банальне світлодіодне підсвічування, а неймовірна фарба, яка наноситься безпосередньо на матеріал. Вона вбирає сонячне світло, завдяки чому світиться в темний час доби.
Такі світлові доріжки мають ряд позитивних особливостей, серед яких:
• Автономність – немає необхідності в електроенергії. Фарба вбирає енергію сонячного світла.
• Довгий ефект – всього за 40 хвилин перебування на сонці такі доріжки можуть світитися вночі до 8 годин.
• Невибагливість – матеріал не вимагає догляду, стійкий до різних погодних умов і не втрачає унікальних властивостей з часом.
• Різноманітність – клієнту надається можливість вибрати один з більш 20 кольорів унікального освітлення.
• Універсальність – світиться покрокова доріжка або, наприклад, симетричне освітлення з двох сторін стежки є лише кількома прикладами реалізації люмінесцентної фарби.
• Ефектність – таке видовище не порівняти ні з чим. Приємне об’ємне світіння викликає дитячий захват і змушує випробувати яскраві емоції з першого погляду.
Якщо хочете дізнатися більше про світлові доріжки, пропонуємо звернутися до менеджерів нашої студії. Фахівці дадуть розгорнуту консультацію по можливостям і перевагам унікального матеріалу. Допоможуть підібрати оригінальне рішення для оформлення ділянки, відповідно до побажань клієнта.
Оригінальні кам’яні доріжки від студії «Втілена мрія»
Створення доріжок на дачі – відповідальний і творчий процес, що вимагає бездоганного виконання кожного етапу. Фахівці студії «Втілена мрія» мають 15-річний практичний досвід, що дозволяє реалізувати проект будь-якої складності і масштабу. Ми пропонуємо своїм клієнтам рішення, які виходять далеко за звичні рамки і повністю перетворюють територію.
Укладання доріжок виконується відповідно з обумовленим терміном. Клієнт отримує максимально якісну і естетично привабливу візуалізацію проекту. Доріжки, побудовані нашими фахівцями, будуть радувати господарів будинку і приїжджих гостей протягом багатьох років.